You are currently viewing TABLET, VAGY NEM TABLET – EZ ITT A KÉRDÉS…
gyerektablet-logo

TABLET, VAGY NEM TABLET – EZ ITT A KÉRDÉS…

Igazából ez már nem is kérdés, hiszen manapság szinte minden gyerek használ laptopot, vagy tabletet. A kérdés inkább az, hogy tudjuk-e jól használni ezeket az eszközöket. Illetve, hogy hogyan engedjük használni azokat.

Ha mégis választ kellene adni a kérdésre, akkor a válasz igen lenne. Engedjük gyermekeinket ismerkedni, használni a tableteket, hiszen a digitális világban ez már elengedhetetlen. DE!

Nagyon fontos a mértékletesség és a szülői felügyelet. Nem az a cél, hogy mi felnőttek nyerjünk egy kis szabadidőt, egy kis csendet, azáltal, hogy a gyerek kezébe nyomjuk a tabletet hanem, hogy megtanítsuk a kicsiknek ezen eszközök helyes és hasznos használatát.

Sokszor látni már egészen kicsi gyerekeket is evés, vagy utazás közben mesét nézni, vagy játszani. Ezzel abszolút nem értek egyet. A tablet ne egy elcsendesítő eszköz legyen, hanem valami, amivel kitágulhat a világ a gyerek előtt (kizárólag szülői felügyelet mellett), okos és tartalmas programok segítségével.

Manapság a gyerekek könnyen megtanulják a használatát és gyorsan akár ügyesebbek is lesznek használatukban, mint mi. Ez nem baj, sőt! De azért mindig figyeljünk oda, hogy mennyit és mivel foglalkozik a gyerek. Utána pedig sipirc ki az udvarra szaladgálni a többiekkel!!!

Tablet használat OKOSAN!

Hogyan is lehet használni egy tabletet okosan?

Először is mindenképpen nagyon fontos a folyamatos szülői felügyelet és kontroll. Csak olyan programokat, játékokat, meséket, zenéket telepítsünk a tabletre, amik biztos forrásból származnak és mi is megbizonyosodtunk róla, hogy nem tartalmaznak a gyerek számára káros, sértő tartalmakat.

A szülői felügyelet mellett nagyon fontos még a mértékletesség. Azt, hogy mennyit engedjük tabletezni a gyereket, nehéz meghatározni. Lehet ez akár 10 perc, fél óra, egy óra, vagy másfél is. De semmiképpen se hagyjuk a gyereket órákig leülni és nyomkodni a gépet.

Ha előre megegyezünk vele, hogy mennyit használhatja a tabletjét, akkor utána gond nélkül le tudja tenni. Nem beszélve arról, hogy a gyerek is megtanulja és elfogadja, hogy csak bizonyos  (idő)korlátok között tabletezhet.

A programok minősége és használhatósága szintén egy nagyon fontos tényező. Inkább kevesebb, de jól használható, fejlesztő programot telepítsük a gépére. A lehetőségek tárháza végtelen és sokszor nekünk is fejtörést okoz, hogy milyen játékot válasszunk. Mindenképpen olyat, amit mi is kipróbáltunk előtte, ami a korosztályának megfelelő és ami valamilyen készségét fejleszti. Vannak zenés játékok, színfelismerők, kitalálós, betűkkel ismerkedős , logikát, képzelőerőt fejlesztő játékok. Szánjunk időt a programok kiválasztására.

2015. július 15.